Szczegóły naboru, warunki formalne zgłoszenia oraz informacje o sposobie przesyłania zgłoszeń, a także odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania (plik pn. „Q&A – nabór do RDzMP IV kadencji”) są zamieszczone na stronie https://www.gov.pl/web/pozytek/ogloszenie-o-naborze-kandydatow-na-czlonkow-rady-dialogu-z-mlodym-pokoleniem-iv-kadencji. .
Nabór trwa do 31 lipca 2025 r.
Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem jest organem opiniodawczo-doradczym Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego (dalej PKdsPP) – aktualnie tę funkcję mam zaszczyt pełnić ja. Rada została powołana na mocy ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie 19 lipca 2019 r. (dalej: „ustawa”). Głównym zadaniem Rady jest: wyrażanie opinii o projektach aktów prawnych i programach rządowych w zakresie dotyczącym młodego pokolenia oraz inicjowanie i wspieranie działań na rzecz zwiększania poziomu partycypacji obywatelskiej młodych ludzi w Polsce. Kadencja Rady trwa 2 lata.
Moim celem jest, aby IV, nowa kadencja Rady, złożona była z osób zaangażowanych społecznie, skupionych na dobru wspólnym i działających na rzecz osób wykluczonych społecznie, a więc charakteryzowały się wrażliwością na potrzeby innych. Chciałabym, żeby ten organ opiniodawczo-doradczy wyróżniał się wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi i szerokimi horyzontami, dlatego skierowałam prośbę o rozpowszechnienie naboru do zróżnicowanego środowiska – zarówno do jednostek samorządu terytorialnego wszystkich szczebli, wielu organizacji pozarządowych działających na rzecz młodzieży i z młodzieżą, jak i środowisk pracujących z osobami w kryzysie bezdomności czy osób pochodzących z pieczy zastępczej.
Zwracam się także do Państwa, ponieważ wiem, jak ważna dla kształtowania postaw młodych obywateli jest edukacja na wszystkich szczeblach, ale nade wszystko wpływ środowiska akademickiego. To właśnie na tym etapie młody człowiek wybiera swoją ścieżkę życia i to od nas wszystkich zależy, czy w jego życiu znajdzie się miejsce na zaangażowanie społeczne w różnych obszarach.
Jestem przekonana, że także w środowisku naukowym są osoby, które chciałyby się zaangażować w obszarach pożytku publicznego. Głos naukowców jest szczególnie ważny w kontekście procesów decyzyjnych na poziomie krajowym.
Skład Rady wskazany jest w art. 412 ust. 1 ustawy. Zgodnie z § 6 – 8 rozporządzenia, PKdsPP ogłosiła nabór kandydatów na członków Rady będących reprezentantami:
organizacji pozarządowych, związków i porozumień organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy;
ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2024 r. poz. 107), młodzieżowych sejmików województw w rozumieniu art. 10b ust. 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (Dz. U. z 2024 r. poz. 566 z późn. zm.);
Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w rozumieniu art. 338 ust. 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742, z późn. zm.)
Szczegółowych informacji udziela Pani Katarzyna Krupa, radca w Departamencie Społeczeństwa Obywatelskiego KPRM, tel. 22 694 67 99,
e-mail: Katarzyna.Krupa4@kprm.gov.pl.
Z wyrazami szacunku
Adriana Porowska
Przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego
Ministra do spraw Społeczeństwa Obywatelskiego