Informatyka materiałowa (ang. Materials Informatics) to nowa dziedzina badań, która wykorzystuje zaawansowane narzędzia informatyczne — w szczególności metody analizy danych i metody obliczeniowe — do badania oraz projektowania nowych materiałów.
Studia na naszym wydziale mają charakter bardziej praktyczny – w porównaniu z fizyką techniczną, program nauczania Informatyki materiałowej koncentruje się na zagadnieniach informatycznych. Jednak w trakcie studiów absolwent zdobywa wiedzę z zakresu fizyki i inżynierii na tyle solidną, że daje to możliwość podjęcia studiów II stopnia na naszym wydziale np. na kierunku fizyka techniczna lub inżynieria materiałowa.
Dlaczego warto studiować informatykę materiałową?
Czy możliwe jest zaprojektowanie materiału o pożądanych właściwościach? Tak — dzięki rosnącej mocy obliczeniowej komputerów i coraz bardziej zaawansowanym narzędziom informatycznym można badać i przewidywać właściwości materiałów.


Aby projektować materiały, potrzebna jest wiedza z zakresu technologii nowoczesnych materiałów, repozytoriów danych materiałowych oraz metod ich badania. Kluczowe będą również podstawy uczenia maszynowego, niezbędne przy pracy z dużymi zbiorami danych, a także znajomość metod numerycznych i umiejętność implementacji algorytmów w językach C++ i Python. Same kompetencje informatyczne jednak nie wystarczą. Równie ważna jest znajomość podstaw fizyki, chemii i materiałoznawstwa, pozwalająca zrozumieć zjawiska zachodzące w materii.
To właśnie unikalne połączenie wiedzy o budowie materii z nowoczesnymi technikami informatycznymi będzie wyróżniać naszych przyszłych absolwentów. Praktyczne umiejętności zdobyte podczas studiów umożliwią pracę w nowoczesnym przemyśle i jednostkach badawczo-rozwojowych, a kompetencje informatyczne pozwolą na podjęcie pracy w branży IT — jako programista czy analityk danych.
Plan studiów
Informatyka materiałowa to studia dla Ciebie, jeżeli chcesz nauczyć się programowania i zdobyć inne umiejętności informatyczne, a równocześnie lubisz przedmioty ścisłe. Zainteresowało Cię połączenie informatyki i inżynierii materiałowej? Nie zabraknie pracy dla osób potrafiących poruszać się swobodnie w obu tych dziedzinach – nowe technologie będą oparte na ich wiedzy i innowacyjności.
Ten kierunek może być również dla Ciebie, jeżeli nie masz jeszcze pewności, jakie studia drugiego stopnia lub jaką pracę chcesz podjąć za parę lat. Zdobędziesz ogólne umiejętności informatyczne pozwalające na zatrudnienia w sektorze IT i wielu gałęziach przemysłu, lub dalsze studia informatyczne. Podstawy fizyki i materiałoznawstwa pozwolą Ci też na podjęcie studiów związanych z nauką czy technologią (np. Fizyka techniczna, Inżynieria materiałowa).
Zobacz, co dla Ciebie przygotowaliśmy w programie studiów:
Opis grup przedmiotów
PODSTAWY METOD OBLICZENIOWYCH
Postęp w technologiach informatycznych jest bardzo szybki i nie potrafimy dokładnie przewidzieć, jakie umiejętności informatyczne będą najbardziej potrzebne na rynku pracy za pięć czy dziesięć lat. Na pewno jednak solidne podstawy metod obliczeniowych się nie zestarzeją – pozwolą Ci zrozumieć zmieniający się świat i podejmować nowe wyzwania. Blok przedmiotów matematycznych zapewni Ci też kompetencje pozwalające kontynuować studia na kierunkach naukowych i technicznych.
PODSTAWY PROGRAMOWANIA I NOWOCZESNE NARZEDZIA INFORMATYCZNE
Duży blok przedmiotów informatycznych da Ci możliwość poznania podstaw informatyki, nauczenia się programowania i analizy danych. Metody uczenia maszynowego nie będą już dla Ciebie tajemnicą, zobaczysz też ich zastosowanie w różnych dziedzinach technologii. Zapoznasz się z użytkowymi programami wspomagającymi pracę inżyniera oraz z metodami komputerowego sterowania pomiarami. Zdobędziesz uniwersalne umiejętności informatyczne, umożliwiające szeroki wybór ścieżek kariery po ukończeniu studiów pierwszego stopnia.
PODSTAWY FIZYKI, CHEMII I MATERIAŁOZNAWSTWA
Ta grupa przedmiotów to niezbędny wstęp do specjalistycznych przedmiotów związanych z badaniem i projektowaniem materiałów. Poznasz budowę materii i procesy w niej zachodzące, takie jak reakcje chemiczne, oddziaływania występujące w przyrodzie, a także podstawowy opisu własności materiałów. Program przewiduje też wprowadzenie do zagadnień współczesnej fizyki, np. mechaniki kwantowej, bez której nie można zrozumieć nowoczesnej technologii (jak telewizor QLED).
SPECJALISTYCZNE PRZEDMIOTY KIERUNKOWE
Na drugim i trzecim roku studiów poznasz zarówno podstawy komputerowego modelowania procesów na poziomie atomowym jak i specjalistyczne oprogramowanie wspomagające prace inżynierskie. Fizyka ciała stałego to klucz do opisu niezwykłej struktury grafenu czy działania magnesów nadprzewodzących. W jaki sposób uczenie maszynowe pozwala odkrywać nowe materiały? Poznasz metody analizy ogromnych zbiorów danych materiałowych oraz najnowsze techniki wspomagające obliczenia materiałowe. Najlepszy program komputerowy nie zastąpi jednak w pełni eksperymentu w laboratorium – aby zapoznać się z doświadczalną stroną badań materiałów, będziesz uczestniczyć w zajęciach w doskonale wyposażonych pracowniach Katedry Inżynierii Materiałowej.
SPECJALISTYCZNE PRZEDMIOTY WYBIERALNE
Na samym dole planu widzisz przedmioty wybieralne – to bogaty i różnorodny zestaw zajęć obejmujący bardziej specjalistyczne zagadnienia informatyczne i materiałowe – jest tam programowanie w języku Java, druk 3D i wprowadzenie do komputerów kwantowych.