FIZYKA CZĄSTEK
- Badanie struktury protonu – wyznaczanie rozkładów partonowych przy pomocy kwantowej chromodynamiki, modeli dipolowych oraz danych z akceleratora HERA w DESY (Hamburg, Niemcy).
- Zastosowanie rozkładów partonowych do opisu wybranych procesów na zderzaczu LHC (Large Hadron Collider) w CERN, Szwajcaria.
- Nowe badania struktury hadronów w zderzaczach elektron-jądro w EIC (Electron-Ion Collider) w BNL, USA.
- Badania w ramach eksperymentu LHCb.
- Fenomenologia cząstek elementarnych: geometryczne modele cząstek ze spinem.
- Materia jądrowa i kwarkowa w gwiazdach zwartych.
- Badania naukowe powiązane z projektem FCC (Future Circular Collider, Przyszły Zderzacz Kołowy) – jeden z najbardziej ambitnych współczesnych projektów badawczych CERN, przyszłość światowej fizyki cząstek i rozwój technologii oraz innowacji w szerokim zastosowaniu gospodarczym i społecznym.
MATERIAŁY FUNKCJONALNE I BADANIA SPEKTROSKOPOWE
- Wytwarzanie struktur cienkowarstwowych materiałów nieorganicznych i organicznych o projektowanych właściwościach optycznych.
- Wytwarzanie szkieł domieszkowanych jonami ziem rzadkich.
- Badania spektroskopowe materiałów: elipsometria spektroskopowa w zakresie od 190 nm do 1690 nm, spektrofotometria od 200 nm do 2500 nm.
- Badania aktywności fotokatalitycznej nanomateriałów.
MATERIA MIĘKKA I BIOFIZYKA
- Analityczne i numeryczne badanie sił oddziaływania i profili gęstości monomerów w roztworach polimerów o różnych topologiach takich jak kołowe polimery, gwiaździste polimery o różnej liczbie ramiom, dendrymery oraz kopolimerów w ograniczonych i na pół ograniczonych przestrzeniach.
- Analityczne badanie polimerów o różnych topologiach w roztworach koloidalnych cząstek dużego i małego rozmiaru oraz nanocząstek z różnymi odpychająco-przyciągającymi właściwościami w stosunku do polimerów.
- Symulacje cieczy w nieograniczonych i ograniczonych geometriach metodami dynamiki molekularnej.
- Badanie numeryczne polimerów między ściankami metodami dynamiki molekularnej.
- Badanie ciekłych kryształów (nematyków, smektyków i modulowanych typu splay-bend) metodami dynamiki molekularnej i Monte Carlo.
- Teorią przejść fazowych w ciekłych kryształach.
- Symulacje osadzania cząsteczek na powierzchniach metodami Monte Carlo.
OPTOELEKTRONIKA I NANOTECHNOLOGIA
- Optoelektronika organiczna, w tym projektowanie struktur molekularnych, charakteryzacja nowych własności materiałowych półprzewodników organicznych oraz ich zastosowanie w strukturach fotowoltaicznych lub w diodach OLED.
- Badania teoretyczne cząstek półprzewodników organicznych metodami kwantowo-chemicznymi z zastosowaniem do projektowania struktur optoelektronicznych.
- Badania doświadczalne materiałów organicznych do zastosowań w technologii komórek fotowoltaicznych i organicznych diod elektroluminescencyjnych OLED z wykorzystaniem elipsometrii spektroskopowej i spektrofotometrii.